Burnos sausumas ir jo sukeliamos burnos ligos

burnos sausumas | sausa burna

Dėl dažno ar chroniško burnos išsausėjimo (kserostomijos) kenčia milijonai žmonių. Burnos sausumas yra ne liga, o sutrikimo, kuris neleidžia palaikyti tinkamos seilių tėkmės burnoje, simptomas.

Seilių poveikis burnos sveikatai

Seilės yra gyvybiškai svarbi geros burnos sveikatos dalis, nes:

  • gamina naudingus fermentus, kurie padeda virškinti maistą;
  • turi tepamosios medžiagos, kuri padeda stabilizuoti burnos pH ir išlaikyti priimtiną rūgščių kiekį;
  • tiekia didelius deguonies kiekius, kurie padeda išlaikyti burnos gleivinę sveiką ir gaivią;
  • tiekdamos kalcį ir fosforą padeda atkurti dantų emalį;
  • sustiprina kvapo ir skonio pojūčius;
  • jose yra antimikrobinių junginių, neleidžiančių kauptis apnašoms, kurios gali sukelti dantenų uždegimą ar periodontito ligas.

Seilės padeda išvengti dantų ir dantenų ligų, pašalina iš burnos maisto likučius, naikina virusus ir neleidžia daugintis bakterijoms, kurios sukelia lėtinį prastą burnos kvapą. Seilių tėkmės sumažėjimą gali sukelti daug skirtingų faktorių, tokių kaip:

  • gydytojų išrašyti ar bereceptiniai vaistai;
  • suprastėjusi seilių liaukų veikla;
  • lėtinė sloga;
  • periodonto ligos;
  • dažnas rūkymas ar alkoholio vartojimas;
  • stresas ir baimė;
  • dehidratacija;
  • autoimuninės ar sisteminės ligos bei kiti burnos sveikatos sutrikimai.

Išsausėjusios burnos simptomai:

  • suskilinėjusios, suskirdusios ar uždegimo kamuojamos lūpos;
  • lėtinės burnos žaizdos ir / ar liežuvio opelės;
  • dantų kariesas, abscesas ar pulpos infekcijos;
  • labai blogas burnos kvapas;
  • burnos kandidozė (burnos pienligė);
  • seilių liaukų infekcija;
  • tirštos, lipnios ar drumzlėtos seilės;
  • sunkumas ryjant;
  • uoslės ar skonio pojūčių praradimas;
  • nuolatinis troškulys;
  • kosulys;
  • kimus balsas;
  • gerklės skausmas;
  • deginantis pojūtis ant liežuvio.

Burnos išsausėjimas naktį

Daugelį žmonių burnos sausumas kamuoja naktį, o tai gali signalizuoti apie sveikatos problemas, kurios nesprendžiamos gali pablogėti. Pavyzdžiui, burnos išsausėjimas alergiškiems žmonėms yra įprastas, nes užsikimšusi nosis verčia kvėpuoti per burną. Yra daugybė priežasčių, kodėl naktį ši problema juntama labiau – nuo medikamentų vartojimo iki gyvenimo būdo.

Medicininiai preparatai: Tiek gydytojo išrašyti, tiek bereceptiniai vaistai – gleivinės paburkimą mažinantys, antialerginiai vaistai, diuretikai, raminamieji, raumenis atpalaiduojantys, antihipertenziniai vaistai ar antidepresantai – taip pat gali sukelti burnos išsausėjimą.  Be to, vėžio gydymo metodai, tokie kaip švitinimas, gali pažeisti seilių liaukas, o chemoterapija seiles gali sutirštinti, todėl atsiranda burnos išsausėjimo pojūtis.

Išsausėjimą skatinantys veiksniai: Labiausiai iš burną sausinančių maisto produktų ir gėrimų tai daro alkoholis. Tarp kitko, kadangi burnoje ženkliai sumažinami tiek seilių, tiek deguonies kiekiai, toks burnos išsausėjimas yra pats blogiausias. Alkoholis yra suaugusiųjų gėrimų, tokių kaip alus, vynas ar stiprieji gėrimai, sudedamoji dalis. Prie šios problemos prisideda ir tai, kad daugumoje populiariųjų gerai žinomų burnos skalavimo skysčių taip pat yra nuo 15 iki 27 % alkoholio. Burnos skalavimo skystis, kuriame yra alkoholio, dar labiau išsausina burną ir tik padidiną problemą.

Tabakas: Tyrimai rodo, kad ilgalaikis rūkymas ženkliai sumažina seilių gamybą. O tai susiję su padažnėjusiais burnos ir dantų negalavimais, tokiais kaip kserostomija, dantų ėduonis, dantenų uždegimas, dantų laisvumas ir halitozė.

Burnos išsausėjimas ryte

Rytinė kserostomija yra susijusi su negalėjimu laisvai kvėpuoti miego metu, t.y. per nosį, o ne per burną. Taip gali nutikti dėl miego apnėjos sukelto knarkimo arba sinusų angų ištinimo ir uždegimo, dėl kokios nors alergijos. Kitos priežastys – pernelyg didelis kofeino, cukraus ar alkoholio vartojimas prieš miegą; kvėpavimo takus užkemšantys nosies polipai; arba medicininių preparatų, kurie dar labiau susilpnina seilių liaukų veiklą miegant, vartojimas. Per burną įkvepiami ir iškvepiami dideli oro kiekiai taip pat gali sumažinti seilių gamybą.

Išsausėjusios burnos šalutiniai poveikiai

Jei susiduriate su šia problema, nakties metu ir / ar ką tik atsibudę ryte, burnoje galite jausti lipnumą ir sausumą. Be to, daug nuo burnos išsausėjimo kenčiančių žmonių jaučia didelį troškulį. Jie keliasi naktį įsipilti stiklinę vandens arba vos atsikėlę ryte skuba ko nors atsigerti, kad palengvinti burnos sausumą.

Išsausėjęs liežuvis ir gerklė: Dauguma žmonių skundžiasi deginančiu ar dilgčiojančiu pojūčiu liežuvyje ir gerklėje, kuriuos taip pat gali sukelti burnos sausumas. Jei burnos sveikata yra puiki, o seilių tėkmė – normali, liežuvis turėtų būti drėgnas ir sveikos rausvos spalvos. Ant liežuvio yra tūkstančiai plyšelių, kurie yra puikios slaptavietės bakterijoms, ypač liežuvio gale. Bakterijos padengia liežuvį neryškia balkšva plėvele, pastebima atsikėlus ryte. Ji gali sudirginti burną ir sukelti kitų burnos sveikatos problemų.

Problemos valgant: Dėl išsausėjusios gerklės gali būti sunku kramtyti ir ryti, ypač sausą maistą, pvz. duoną ar sausus pusryčius. Be to, daug burnos išsausėjimu besiskundžiančių žmonių skundžiasi pakitusiu skonio pojūčiu. Norint jausti skonį ant liežuvio esantys skonio receptoriai turi būti drėgni, o ryjant drėgmė reikalinga suvilgyti žemyn stemple slenkantį maistą. Dėl sausumo gali sutraukti žandikaulį, o tai apsunkina kramtymą ir rijimą.

Burnos žaizdos: Kai burna pakankamai drėkinama seilių, lūpos būna drėgnos ir neskilinėja. Jei seilių kiekio nepakanka, žmonės skundžiasi burnos žaizdomis, sausomis ar suskilinėjusiomis lūpomis bei įtrūkimais lūpų kampučiuose.

Halitozė: Kūnas naudoja seiles skaidyti burnoje esančias medžiagas, vadinasi, kai burna sausa, susidaro puiki terpė halitozę sukeliančioms bakterijoms ir kitoms medžiagoms. Naktį nuo burnos išsausėjimo kenčiantys žmonės ryte dažnai atsibunda su prastu burnos kvapu. Paprastai po sausos nakties jis būna blogesnis, tačiau gali būti juntamas ir visą likusią dieną.

Dantų kariesas: Dėl sumažėjusio seilių kiekio didėja dantų karieso rizika. Taip yra todėl, kad seilės sumažina kenksmingų bakterijų, kurios sukelia dantų kariesą ir kitas burnos infekcijas, kiekį.

Burnos kandidozė (burnos pienligė): Sausos burnos sindromas dažnai išsivysto į burnos infekciją, vadinamą kandidoze ar pienlige. Ši grybelinė infekcija gali atsirasti per naktį ir nepasiduoti net intensyviam gydymui. Pirminis pienligės simptomas – storas kreminės spalvos apnašų sluoksnis ant liežuvio, tonzilių ir / ar skruostų, kurie dėl uždegimo gali būti šiek tiek paraudę. Kartais grybelio užkrėstos vietos yra skausmingos, o mėginant nugrandyti apnašas ima kraujuoti. Pienligė sukelia halitozę, todėl šia liga sergantis žmogus turi savitą, labai nemalonų siera dvelkiantį burnos kvapą.

Dantenų uždegimas: Dėl burnos išsausėjimo sukeltos būklės dantenos parausta, ištinsta ir kraujuoja, tačiau diskomforto dažniausiai yra nedaug arba jis visai nejaučiamas. Geroji žinia yra ta, kad dantenų uždegimo galima atsikratyti profesionaliu gydymu ir gera burnos higiena. Tačiau, jo negydant, dantenų uždegimas gali išsivystyti į sunkesnę periodontinę ligą, geriau žinomą kaip periodontitas. Kserostomija ilgainiui išsivysto į periodontines ligas daugeliui žmonių.

Periodontitas (dar vadinamas „piorėja“): Sunki uždegiminė dantis supančių dantenų audinio liga, dėl kurios žmogus gali netekti dantų. Bėgant laikui bakterijų gaminamos dantų apnašos susikalcifikuoja ir virtusios dantų akmenimis spraudžiasi tarp dantenų ir dantų šaknų, ko pasekoje susiformuoja periodontinės ertmės. Jos būna tokios gilios, kad be profesionalų pagalbos jų išvalyti būna neįmanoma. Įsisenėjusi periodontinė liga taip pat gali turėti įtakos kaulų augimui bei apsunkinti gebėjimą kąsti, kramtyti bei laisvai šnekėti. Ekstremaliais atvejais, norint atstatyti žandikaulio deformaciją, kuri gali sukelti kitų sveikatos sutrikimų, reikalinga operacija.

Kaip to išvengti?

  • du kartus per dieną valykitės dantis dantų pasta su fluoru, kuri padeda atkurti išsausėjusios burnos sąlygų pažeistą dantų struktūrą;
  • Valykite dantis dantų siūlu po kiekvieno valgymo;
  • Naudokite burnos skalavimo skystį, kuriame nėra alkoholio, sacharino ar putojimą sukeliančių medžiagų, tokių kaip natrio laurilsulfatas (SLS);
  • Gerkite daug vandens;
  • Venkite daug cukraus ir kofeino turinčių gėrimų;
  • Valykite liežuvį su specialiu liežuvio grandikliu;
  • Kramtykite kramtomą gumą su ksilitoliu arba sučiulpkite mėtinių saldainių, kuriuose yra ksilitolio – gerai žinomo burnos kvapo gaiviklio

Burnos priežiūros priemonės su deguonimi

Atemfrisch burnos skalavimo skystis – tai efektyvus būdas kovoti su naktiniu burnos išsausėjimu ir atsibusti ryte su gaivesne burna. Atemfrisch produktuose yra išskirtinių deguonimi prisotinančių junginių, kurie ne tik padeda sudrėkinti burną, bet ir atsikratyti gerklėje ir liežuvio plyšeliuose pasislėpusių anaerobinių bakterijų. Dar viena alternatyvi priemonė sausos burnos ir burnos gleivinės uždegimo gydymui – Glandomed medicininė priemonė, kurios sudėtyje esantys makrologliai padeda palaikyti drėgną burnos gleivinę bei mažina jos sudirgimą. Glandomed yra malonaus apelsinų skonio burnos skalavimo priemonė.

 

Burnos skalavimo skystis Glandomed

Burnos skalavimo skysčiai

Neturime

Pastilės sausai burnai Aquamed

Skatina seilių gamybą, 100% ksilitolis

7,90 

OraLactin + Atemfrisch rinkinys

Skalavimo skystis su deguonimi + burnos probiotikai

Akcija!
TOP
37,90 

3 komentarai apie “Burnos sausumas ir jo sukeliamos burnos ligos

  1. Irena sako:

    Tikra tiesa vieni gydytojai siunčia pas kitus kiti dar pas kitus ir niekas nepasako kaip ir su kuo gydytis jau eina per nervine sistema kai pastoviai peršti burna nakties metu radau išeiti iš knygos kvėpavimas eidama miegoti užsiklijuoju burną su pleistru tikrai veiksminga po nakties burna nėra sausa gal atrodo ir jokingai bet yra labai gerai

  2. vida sako:

    ką galima parašyti, požymiai: neina atsikrenkšti, toks krenkštimas, kad skauda visus vidurius, atkrenkščiu tąsias bespalves gleives, ir taip kaip prasideda tai būna kas sekundę, kas minutę nustoja ir vėl, dažnai skauda ausį, skausmas išbudina naktį, ir savaime praeina, visur mane vežė, vieni pripažino plaučių fibrozę, bronchektazes kito rajono gyd, paneigė, vieni sako gerlas, stemplėje išvarža, kiti jos nemato, pas loristų važiavau,apžiūros metu nosiaryklės skliaute stebima lomfoidinio audinio sankaups, kuri užima trečdalį ryklės skliauto, fonuojant judrios kriaušinės kišenės, II laipsnio liežuvio tonzilė, echoskopuojant skydliaukę rado 0.4x 0.9 cm dydžio limfmazgius, nebėra kur važiuoti, esu nusivylusi medikais, kai lietuvos laikais buvo vienas medikas ir žinojo apie visas ligas, šiandien kiekvienas organas turi savo specialistą, bet nieko nesupranta, ir taip kankinuosi jau keli metai, mano nuomonė daugelis medikų nesuprantu ką jie veikė jei nesugeba nustatyti žmogui ligos, nusivyliau visai………..

    • gaivuskvapas.lt sako:

      Rekomenduojame kreiptis į holistinės medicinos gydytoją, jie žiūri į žmogų kaip į visumą, o ne gydo kiekvieną organą atskirai. Linkime Jums sveikatos ir sėkmės nugalint šiuos visus nemalonumus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *