Seilės yra labai svarbus sveikos burnos komponentas. Sumažėjus jų išsiskyrimui išsivysto kserostomija. Kserostomija – tai sausos burnos simptomai, atsirandantys esant sekreciniam seilių liaukų veiklos sumažėjimui arba visiškam išnykimui.
Seilės atlieka 3 svarbias funkcijas
Pagrindinės seilių funkcijos:
- Išskiria fermentus, kurie padeda virškinti maistą;
- Atlieka pH stabilizavimą – palaiko ir kontroliuoja reikiamą rūgštingumo kiekį;
- Teikia didelį deguonies kiekį, kuris palaiko burnos audinius sveikus ir nuolat atsinaujinančius.
Jei jūs kenčiate nuo sausos burnos simptomų (med. kserostomija), vadinasi, jums natūraliai išsiskiria mažiau seilių. To pasekoje, jei burnoje yra mažesnis nei būtinas deguonies kiekis, susiformuoja anaerobinė terpė, kuri yra palanki daugintis ir plisti sieros bakterijoms. Iš esmės bakterijos geba sukurti aukštą sieros dujų kiekį, dėl kurio burnos kvapas ir skonis pablogėja. Esant kserostomijai ilgą laiką, padidėja tikimybė apsirgti burnos kandidoze – grybeline burnos gleivinės liga.
Nuo 25-erių metų mūsų organizmuose seilių išsiskyrimas mažėja, dėl to blogo kvapo pavojus padidėja mums tampant vis vyresniems. Kuo daugiau jūs šnekate per dieną, tuo tirštesnės seilės tampa – tai taip pat yra blogo burnos kvapo priežastis.
Beveik visi patiria nemalonų rytinį burnos kvapą (kai kuriems jis tęsiasi ištisas 24 valandas). Miegant mūsų seilių liaukų funkcionavimas sulėtėja, nes smegenys užfiksuoja informaciją, jog mes nevalgome. Tai lemia sausumo efektą burnoje, kuris įtakoja sieros junginių gamybą ir išsiskyrimą. Taigi, kai jūs atsikeliate ryte, pirmas dalykas kurį pajuntate, gali būti blogas burnos kvapas. Tačiau to galima išvengti naudojant TetroBreath prieš pat einant miegoti.
Taip pat tiesa yra tai, jog tam tikros liežuvio sandaros rūšys yra tiesiog palankesnės sausos burnos reiškiniui nei kitos liežuvio sandarų rūšys. Apskritai, kuo šiurkštesnio paviršiaus liežuvis yra, tuo kyla didesnė tikimybė iškilti blogo burnos kvapo problemai. Tai yra siejama su kai kurių žmonių įsitikinimu, jog blogas burnos kvapas gali būti paveldimas bruožas. Iš tiesų, negalima paveldėti blogo burnos kvapo bakterijų, tačiau galima paveldėti specifinę liežuvio formą (paviršių) lygiai taip pat, kaip galima paveldėti tėvų akių spalvą, plaukų spalvą ir ausų formą.
Kai kurie žmonės gali turėti „liežuvį su plaukeliais“, kuris vėlgi apibūdina sandarą, formuojančią liežuvį. Šioje situacijoje ant liežuvio esantys plaukeliai yra šiek tiek ilgesni nei įprastai. Kuo ilgesni šie plaukeliai, tuo šiurkštesnis yra liežuvio paviršius ir, žinoma, tuo labiau kaupiasi sierą išskiriančios bakterijos.
Pagrindinės rekomendacijos esant kserostomijai
5 rekomendacijos jaučiantiems burnos sausumą:
- Nustokite naudoti burnos priežiūros produktus, kurie paverčia jūsų burną sausa (dažniausiai jų sudėtyje yra natrio laurilsulfato (SLS) ar alkoholio);
- Venkite gerti citrusines sultis (apelsinų, greipfrutų ir t.t., taip pat pomidorų);
- Kiek įmanona ribokite išgeriamos kavos kiekį, o jei galite, atsisakykite jos;
- Nerūkykite;
- Apsilankykite pas savo gydytoją endokrinologą, kuris ištirs jūsų organizme diabeto ar skydliaukės veiklos sutrikimų tikimybę.
„Tie, kurie naudosis šiais patarimais, palaikant savo kasdieninę burnos higieną, gali radikaliai pagerinti savo burnos sveikatingumą ir sumažinti blogo burnos kvapo atsiradimo tikimybę.“ Dr. Harold Katz.
Kasdieninis burnos priežiūros režimas tiems, kurie patiria sausos burnos pojūtį:
- Mažiausiai dukart per dieną padenkite liežuvio paviršių dantų pasta su deguonimi ir palikite 90 sekundžių;
- valykite dantis 1-2 min., o taip pat gomurį, vidinę skruostų pusę ir liežuvį;
- skalaukite burną burnos skalavimo skysčiu su deguonimi 60 sekundžių 1-2 skalavimo skysčio dangtelio talpos kiekiu, kuris gali padėti palengvinti kserostomijos ir mukozito simptomus;
- per dieną išgerkite 8 stiklines vandens su žiupsneliu druskos;
- kasdien vartokite vitaminą C ir žuvų taukus.
Gelis liežuvio valymui Tong-Clin + valiklis
Sunakina bakterijas ir pašalina liežuvio apnašas
OraLactin + Atemfrisch rinkinys
Skalavimo skystis su deguonimi + burnos probiotikai
Burnos higiena - rinkiniai
Laba diena. Burna džiūsta jau pusė metų. Kreipiausi visur, kur tik imanoma Vilnių, Kauną, atsakymo negaunu. Išsityriau visą organizmą, buvau pas echoskopuotoją, visi siunčia vienas nuo kito. Kur kreiptis dar. Gal patartumėt.
Sausumas burnoje gali kilti dėl įvairių priežasčių. Kai kurios iš dažniausių priežasčių:
Dehidratacija: Nepakankamas skysčių kiekis organizme gali lemti burnos sausumą. Tai gali būti dėl nepakankamo skysčių suvartojimo, pernelyg didelio prakaitavimo, karščio, aukštos temperatūros ar intensyvaus fizinio krūvio.
Tam tikrų vaistų šalutinis poveikis: Kai kurie vaistai, tokie kaip antidepresantai, antihistamininiai vaistai, raminamieji vaistai ir diuretikai, gali sukelti burnos sausumą, kaip šalutinį poveikį.
Kvėpavimas per burną: Kvėpavimas per burną gali sukelti sausumą, nes oras tiesiogiai sąveikauja su burnos gleivinės paviršiumi, jį džiovina ir tai gali sukelti diskomfortą.
Burnos ligos ir kiti sutrikimai: Kai kurios burnos ligos, pvz., burnos gleivinės uždegimas (stomatitas), pienligė ar kserostomija (burnos sausumas, susijęs su nepakankamu seilių gamyba), gali sukelti sausumą burnoje.
Rūkymas ir alkoholis: Rūkymas ir alkoholio vartojimas gali sukelti burnos sausumą, nes jie gali išdžiovinti seiles ir sudirginti gleivinę.
Kiti veiksniai: Kiti veiksniai, tokie kaip tam tikros ligos (pvz., diabetas, Sjogreno sindromas), radioterapija galvos ir kaklo srityje, vitaminų trūkumas arba tam tikros gyvenimo būdo sąlygos, gali prisidėti prie burnos sausumo atsiradimo.
Burnos džiuvimui naktį–cukraligei,kas geriau ar padidėjęs cukrus ar sumažinus cukrų?Kada mažiau džiūna-ar tai vistiek taspat?
Patarkit, ksip gydyti burnos džiūvimą. Seilių, atrodo, yra, bet jos yra ant liežuvio ir yra tirštos. Liežuvis baltas, graužia. Ner skausmas jaučiasi gerkose ar stemplėje, lyg patinsta. Pradėjo spazmuot. Tepisu dsug kuo, ką vaistinėj siūlė- ir nuo drėkinkmo, niekas nepadeda. Ačiū
Sveiki, Jums būtina apsilankyti pas odontologą arba LOR gydytoją. Galimai yra infekcija, kuriai reikalingas gydymas.
Kaip isvengti miegant seilejimosi astikrai gerai miegu bet mano antroji puse ziuri i tai nelabai patenkinta gal duosit kokiu patarimu
Sveiki, Mariau,
Apsilankykite pas gastroenterologą ir pas LOR gydytoją, kadangi gali būti kelios priežastys.
Pingback: Rytinis burnos kvapas | Gaivuskvapas.lt
Kiek rekomenduojama išgerti skysčių, jei kankina burnos sausumas? Vieni rašo litrą, kiti tris, dar esu skaičiusi, kad net ir 8 litrus!
Skysčių reikėtų išgerti 30 ml/1 kūno kg. Pvz., jei sveriate 60 kg x 30 ml = 1800 ml (1,8 l)