sausa burna

Sausos burnos pojūtis – kserostomija

Seilės yra labai svarbus sveikos burnos komponentas. Sumažėjus jų išsiskyrimui išsivysto kserostomija. Kserostomija – tai sausos burnos simptomai, atsirandantys esant sekreciniam seilių liaukų veiklos sumažėjimui arba visiškam išnykimui.

Seilės atlieka 3 svarbias funkcijas:

 1. Išskiria fermentus, kurie padeda virškinti maistą;
 2. Atlieka pH stabilizavimą (palaiko ir kontroliuoja rūgštingumo reikiamą kiekį);
 3. Teikia didelį deguonies kiekį, kuris palaiko burnos audinius sveikus ir nuolat atsinaujinančius.

Jei jūs kenčiate nuo sausos burnos simptomų (med. kserostomija), vadinasi, jums natūraliai išsiskiria mažiau seilių. To pasekoje, jei burnoje yra mažesnis nei būtinas deguonies kiekis, susiformuoja anaerobinė terpė, kuri yra palanki daugintis ir plisti sieros bakterijoms. Iš esmės bakterijos geba sudaryti aukštą sieros dujų kiekį, dėl kurio burnos kvapas ir skonis pablogėja. Esant kserostomijai ilgą laiką, padidėja tikimybė apsirgti burnos kandidoze – grybeline burnos gleivinės liga.

Nuo 25-erių metų mūsų organizmuose seilių išsiskyrimas mažėja, dėl to blogo kvapo pavojus padidėja, mums tampant vis vyresniems. Kuo daugiau jūs šnekate per dieną, tuo tirštesnės seilės tampa – tai taip pat yra blogo burnos kvapo priežastis.

Beveik visi patiria nemalonų rytinį burnos kvapą (kai kuriems jis tęsiasi ištisas 24 valandas). Miegant mūsų seilių liaukų funkcionavimas sulėtėja, nes smegenys užfiksuoja informaciją, jog mes nevalgome. Tai lemia sausumo efektą burnoje, kuris įtakoja sieros junginių gamybą ir išsiskyrimą. Taigi, kai jūs atsikeliate ryte, pirmas dalykas kurį pajuntate, gali būti blogas burnos kvapas. Tačiau to galima išvengti naudojant TetroBreath prieš pat einant miegoti.

Taip pat tiesa yra tai, jog tam tikros liežuvio sandaros rūšys yra tiesiog palankesnės sausos burnos reiškiniui nei kitos liežuvio sandarų rūšys. Apskritai, kuo šiurkštesnio paviršiaus liežuvis yra, tuo kyla didesnė tikimybė iškilti blogo burnos kvapo problemai. Tai yra siejama su kai kurių žmonių įsitikinimu, jog blogas burnos kvapas gali būti paveldimas bruožas. Iš tiesų, negalima paveldėti blogo burnos kvapo bakterijų, tačiau galima paveldėti specifinę liežuvio formą (paviršių) lygiai taip pat, kaip galima paveldėti tėvų akių spalvą, plaukų spalvą ir ausų formą.

Kai kurie žmonės gali turėti „liežuvį su plaukeliais“, kuris vėlgi apibūdina sandarą, formuojančią liežuvį. Šioje situacijoje ant liežuvio esantys plaukeliai yra šiek tiek ilgesni nei įprastai. Kuo ilgesni šie plaukeliai, tuo šiurkštesnis yra liežuvio paviršius ir, žinoma, tuo labiau kaupiasi sierą išskiriančios bakterijos.

Standartinės rekomendacijos esant kserostomijai yra šios:

 • nustokite naudoti burnos priežiūros produktus, kurie paverčia jūsų burną sausa (dažniausiai jų sudėtyje yra natrio laurilsulfato (SLS) ar alkoholio);
 • nustokite gerti citrusines sultis (apelsinų, greipfrutų ir t.t., taip pat pomidorų);
 • venkite kavos;
 • nerūkykite;
 • apsilankykite pas savo gydytoją endokrinologą, kuris ištirs jūsų organizme diabeto ar skydliaukės veiklos sutrikimų tikimybę.

„Tie, kurie naudosis šiais patarimais, palaikant savo kasdieninę burnos higieną, gali radikaliai pagerinti savo burnos sveikatingumą ir sumažinti blogo burnos kvapo atsiradimo tikimybę.“ Dr. Harold Katz

Kasdieninis burnos priežiūros režimas tiems, kurie patiria sausos burnos pojūtį:

 • mažiausiai dukart per dieną padenkite liežuvio paviršių TetroBreath dantų geliu ir palikite 90 sekundžių;
 • valykite dantis 1-2 min., o taip pat gomurį, vidinę skruostų pusę ir liežuvį;
 • skalaukite burną oksiduojančio poveikio burnos skalavimo skysčiu 60 sekundžių 1-2 skalavimo skysčio dangtelio talpos kiekiu, arba naudokite Galndomed burnos skalavimo skystį, sukurtą kserostomijos ir mukozito gydymui;
 • išgerkite 8 stiklines vandens per dieną;
 • vartokite vitaminą C kasdien, kaip rekomenduojama ant jo pakuotės.

 1. Loreta

  Kiek rekomenduojama išgerti skysčių, jei kankina burnos sausumas? Vieni rašo litrą, kiti tris, dar esu skaičiusi, kad net ir 8 litrus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *