Kodėl antidepresantai sukelia burnos išsausėjimą?

antidepresantai sausa burna | burnos sausumas

Išsausėjusi burna ir halitozė gali kelti depresiją. Pagalvojus, gana paradoksalu…

Vienas dažniausiai pasitaikančių medikamentų šalutinių poveikių yra burnos išsausėjimas – nemaloni būsena, kai burnoje esančių seilių kiekis sumažėja beveik iki nulio. Burną sausina dešimtys vaistų rūšių, pradedant antihistamininiais ir baigiant hipertenziniais vaistais, tačiau viena labiausiai paplitusių išdžiuvusios burnos ir, atitinkamai, nemalonaus burnos kvapo priežasčių – antidepresantai.

Kodėl šie vaistai išsausina jūsų burną ir sukelia halitozę? Norėdami atsakyti į šį klusimą, panagrinėkime, kaip veikia seilių liaukos.

Seilių liaukos: gyvybiškai svarbi trijulė

Burnoje yra trys skirtingos seilių liaukų rūšys: pažandinė (burnos dugne), paliežuvinė (atitinkamai, po liežuviu) ir paausinė (šalia apatinio žandikaulio, prie pat sujungimo su viršutiniu). Jei pastarasis pavadinimas skamba pažįstamai, galbūt todėl, kad skaitėte ar girdėjote, jog ne taip seniai nuo paausinės liaukos vėžio mirė grupės „Beastie Boys“ narys ir hip-hopo legenda Adamas Yauchas.

Jūsų seilių liaukos nuolat į burną tiekia skystį, kuris drėkina gomurį ir sumažina ant liežuvio besidauginančių bakterijų kiekį. Įdomus faktas: gana nedidelė pažandinė liauka išskiria apie 70 procentų visų seilių. Tai reiškia daugiau nei vieną litrą seilių per dieną!

Šias liaukas aktyvuoja acetilcholinas – nervų sistemoje esantis neuromediatorius. O antidepresantai šios molekulės įsisavinimą slopina. Kalbant konkrečiau, jie neleidžia acetilcholinui pasiekti seilių liaukose esančių M3 Muskarino receptorių.

Rezultatas: išsausėjusi burna

Pasak „Acta Psychiatrica Scandinavica“ žurnale publikuoto tyrimo, tokie antidepresantai kaip maprotilinas, nortriptilinas, klomipraminas, imipraminas ir amitriptilinas, burną sausina labiausiai.

Ką galima padaryti?

Kadangi mesti antidepresantus turbūt nėra pati geriausia idėja, štai keletas patarimų kaip susitvarkyti su išsausėjusia burna.

  • Visą dieną gurkšnokite tyrą vandenį (arbata netinka), o vasaros metu galite čiulpti ledukus.
  • Valykitės dantis ar skalaukite burną specialiomis burnos kvapą gaivinančiomis ir savo sudėtyje alkoholio neturinčiomis priemonėmis – ypač prieš miegą ar ką tik atsibudus.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.