Kodėl paukščiai neturi dantų?

kodel pauksciai neturi dantu

Nors mūsų plunksnuotieji draugai savo snapuose baltųjų perlų ir neturi, mus vienija viena svarbi burnos higienos savybė.

Atrodytų gana keistas klausimas, tačiau iš tikrųjų jis yra labai svarbus. Beveik visi kiti gyvūnijos pasaulio atstovai turi bent vieną ar porą eilių kramtomųjų, tačiau padangėse skraidančios rūšys bedantės lyg senelis per savo devyniasdešimtmetį.

„Science“ žurnale paskelbtas Paukščių filogenezės konsorciumo (tarptautinis projektas, skirtas bendradarbiavimui tyrinėjant paukščių evoliuciją) tyrimas, kurio metu buvo nustatyti genetiniai pokyčiai, nulėmę tai, kad paukščiai pamažu vietoje dantų užsiaugino snapą. Prieš milijonus metų jie taip pat turėjo dantis, tačiau bėgant laikui dantys paprasčiausiai tapo nebenaudingi.

Sparnuočiams snapas yra daug pranašesnis. Maistui sutrinti jie užsiaugino raumeningus skilvius, o snapas gali būti panaudojamas sukti lizdui, pamaitinti savo jauniklius ir apsiginti. Snapams ilgėjant ir vystantis su dantų emaliu susiję genai paprasčiausiai nunyko.

Paukščių bendrasis protėvis prarado sugebėjimą užsiauginti emaliu padengtus dantis prieš maždaug 116 milijonų metų. Burnos priekyje liko snapas, kuris ilgainiui pakeitė ir burnos galą.

Nors mūsų plunksnuotieji draugai savo snapuose baltųjų perlų ir neturi, mus vienija viena svarbi burnos higienos savybė. Kaip ir žmonėms, paukščiams halitozė signalizuoja apie anomalijas. Paukščių atveju blogas burnos kvapas dažniausiai rodo virškinamojo trakto ar kvėpavimo takų ligas. Taip gali būti ir žmonių atveju, jau neminint galimų problemų pačioje burnoje. Šis sutapimas pabrėžia pagrindinę įžvalgą: nors blogas burnos kvapas gali sukelti nepatogumų, jis paslaugiai praneša, kad kažkas yra negerai ir reikėtų imtis veiksmų. Na, mums bent jau nereikia vaikščioti su snapu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *