Burnos sveikata yra neatsiejama kiekvieno žmogaus kokybiško gyvenimo dalis. Anksti ir tinkamai pradėta burnos ir dantų priežiūra gali padėti išvengti daugelio ne tik burnos, bet ir bendros sveikatos problemų ateityje. Teisingų įpročių formavimas taip pat ne ką mažiau svarbus – tai yra pamatas gerai ir ilgalaikei burnos sveikatai! Šiame straipsnyje apžvelgsime burnos priežiūros nuo pirmojo dantuko svarbą ir pateiksime patarimų tėvams, kaip padėti sukurti vaikams gerus dantų priežiūros įpročius nuo pat vaikystės.
Kodėl svarbu rūpintis vaikų burnos sveikata nuo pat pirmojo dantuko?
Pirmieji vaikų dantukai, vadinamieji pieniniai, yra laikini, todėl, deja, dar vis dažnai visuomenėje susiduriama su nuomone, kad pieniniais dantukais nėra būtinybės tinkamai rūpintis – „juk vis tiek iškris”. Tačiau šių dantukų svarba yra neišmatuojama. Pieniniai dantys ne tik atlieka kramtymo funkciją – jie taip pat padeda kalbos raidai, formuoja vietą nuolatiniams dantims. Pieninių dantų sveikata tiesiogiai veikia žandikaulio formavimąsi, tad šiais dantimis reikia rūpintis lygiai taip pat kaip ir nuolatiniais – kruopščiai valyti ryte ir vakare, nepamiršti tarpdančių bei liežuvio higienos, reguliariai lankytis apžiūroms pas odontologą.
Vaikystėje įgyti įpročiai daro ilgalaikį poveikį sveikatai. Jei nuo mažumės formuosime vaikams tinkamus burnos higienos įpročius, jiems suaugus tai daryti bus dar paprasčiau. Tinkami burnos priežiūros įpročiai padeda išvengti ėduonies, dantenų ligų ir kitų burnos bei bendros sveikatos problemų.
Kada pradėti?
Burnos ertmės higiena turėtų prasidėti dar iki išdygstant pirmajam dantukui. Net ir kūdikiui, dar neturinčiam išdygusių dantų, burnoje gali kauptis ir daugintis bakterijos, kurios ilgainiui gali sukelti problemų. Dar prieš pradedant dygti pirmiesiems dantukams, kasdien švelniai nuvalykite vaikučio dantenas švaria, vandeniu sudrėkinta marline šluoste arba silikoniniu antpirščiu su švelniais šereliais, kad blogosios bakterijos neužsilaikytų ir neturėtų progos daugintis burnos ertmėje. Išdygus pirmajam dantukui pradėkite valyti vaikams skirtu šepetėliu minkštais šereliais tik su vandeniu ar labai labai nedideliu kiekiu pastos be fluoro. Kūdikio dantų higienos ritualas turėtų būti švelnus ir neilgas tam, kad vaikutis priprastų prie proceso. Kai vaikas išmoks išspjauti pastos likučius iš burnos (tai paprastai nutinka sulaukus maždaug 2-3 metų), tuomet rekomenduojama pradėti naudoti pastą su fluoru (apie fluoro dozavimą pagal amžių skaitykite čia (nuoroda į straipsnį apie fluorą), tačiau svarbu įsitikinti, kad vaikas pastos neprarytų. Visuomet stebėkite, kaip vaikas reaguoja į dantų valymo procesą, stenkitės užtikrinti, kad šis ritualas netaptų neigiama asociacija ir, jei reikia, pritaikykite kitokius metodus, užtikrinančius vaikučiui komfortą.
Kaip formuoti gerus įpročius ankstyvame amžiuje?
Vaikai žymiai geriau priima dantų valymo procesą, kai jis yra paverčiamas linksma veikla. Maži vaikai mėgsta žaidimus, todėl dantų priežiūrą puikiai galima įtraukti ir į kasdienines pramogas. Kartu išsirinkite gražiausią dantų šepetėlį – leiskite mažyliui apsispręsti dėl spalvos pačiam. Pabandykite kartu su vaikučiu išvalyti dantis jo mėgstamiems žaislams, o paskui parodyti, kaip jis gali tai daryti pats.
Motyvacija taip pat yra labai svarbi. Galima sukurti lipdukų sistemą – pavyzdžiui, už kiekvieną kartą išvalytus dantis vaikas gauna lipduką, kurį klijuoja ant atskiro lapo ar sąsiuvinyje. Mėnesio pabaigoje drauge suskaičiuojate lipdukus ir vaikas gauna apdovanojimą – nedidelį trokštamą žaisliuką, mėgstamą skanėstą ar bet kokį kitą prizą.
Dar viena gera praktika yra dantų valymas kartu su tėvais – kodėl tai negali tapti šeimos ritualu, kurio metu visi draugiškai rūpinasi savo sveikata?
Kaip pasirinkti tinkamas burnos priežiūros priemones vaikams?
Didelėje, įvairių vaikams skirtų priemonių gausoje pasimesti nesunku. Bet jei žinosite, į ką atkreipti dėmesį renkantis, ši užduotis taps kur kas lengvesnė. Pirmiausia įsitikinkite, kad priemonės yra saugios ir tinkamos jūsų vaikui pagal amžių. Dantų šepetėlis turėtų būti minkštais šereliais, mažesne galvute tam, kad pasiektų visus dantis. Dantų pasta su fluoru ar alternatyviais remineralizuojančiais elementais sudėtyje. Taip pat nepamirškite dantų priežiūros rutinos, priklausomai nuo amžiaus, papildyti vieno danties šepetėliu, tarpdančių bei liežuvio valymo priemonėmis. Visas vaikams skirtas burnos priežiūros priemones galite rasti čia.
Ar mityba svarbi vaikų dantų būklei?
Vienareikšmiškai – tinkama, subalansuota mityba yra ne tik sveikų dantukų, bet ir viso organizmo pagrindas. Labai svarbu riboti suvartojamo cukraus kiekį – tai yra viena pagrindinių karieso priežasčių. Gazuoti gėrimai ir saldumynai skatina apnašų kaupimąsi, kurių dėka gali atsirasti kariesas.
Tam, kad dantys augtų sveiki ir stiprūs, svarbu papildyti organizmą vitaminais ir mineralais. Didelę dalį jų galima gauti iš maisto, tad įtraukite į racioną pieno produktus, kuriuose gausu kalcio, žuvį, kurioje yra vitamino D (beje, ar žinojote, kad vitaminas D padeda geriau įsisavinti kalcį?), citrusinius vaisius, kiaušinius bei lapines daržoves, gausius vitaminais C, A ir K2. Tam tikri vitaminai, tokie kaip vitaminas A, ne tik padeda stiprinti emalį, bet ir skatina seilių išsiskyrimą, kurios neutralizuoja rūgštis burnoje ir padeda virškinti maistą.
Kada apsilankyti odontologo kabinete?
Pirmasis vizitas pas odontologą idealiu atveju turėtų įvykti apie pirmuosius vaiko gyvenimo metus. Šis vizitas svarbus ne tik dėl dantukų būklės įvertinimo ir priežiūros patarimų tėvams, bet ir todėl, kad svarbu vaiką po truputį pripratinti prie specialisto bei aplinkos tam, kad sumažintumėte galimą baimę ateityje.
Prieš vizitą pas odontologą, nepriklausomai nuo amžiaus, verta paaiškinti vaikui, kas jo laukia, o vyresniam vaikučiui galbūt netgi parodyti edukacinių vaizdelių apie dantų priežiūrą. Odontologas gali ir turėtų tapti tapti tėvų pagalbininku ugdant sveikus vaikų burnos higienos įpročius.
Apibendrinant – anksti pradėta praktikuoti burnos higiena ir geri įpročiai yra būtini, norint užtikrinti gerą vaiko burnos sveikatą. Kuo anksčiau pradėsite rūpintis vaiko dantimis ir rodysite tinkamą pavyzdį, tuo lengviau vaikas įsisavins šiuos įpročius ir išlaikys juos ateityje. Kruopščiai ir sąžiningai valant dantis kasdien, naudojant pagal amžių tinkamas priemones, sveikai maitinantis, užtikrinant visų reikalingų mineralų ir vitaminų organizme balansą ir reguliariai lankantis pas odontologą galite padėti savo vaikams užaugti turint stiprius ir sveikus dantis.