Vasara – tai saulė, šiluma, atostogos, noras lepintis šviežiais vaisiais ir uogomis bei retsykiais atsigaivinti ledukais atšaldytu gėrimu. Ir nors neretai daugelis vasaros metu labiausiai susitelkia į atsakingą ir kruopščią odos ir plaukų priežiūrą, svarbu žinoti, kad vasarą dantų emalis taip pat patiria nemažai iššūkių. Dantų emalis yra pagrindinis ir vienintelis audinys, saugantis jūsų dantis nuo ėduonies ir jautrumo. Taip pat tai yra audinys, kuris neatsinaujina, todėl itin svarbu jį išsaugoti nepažeistą kuo ilgiau. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius veiksnius, kurie vasaros metu kelia didžiausią riziką dantų emalio pažeidimams ir pasidalinsime praktiniais patarimais, kaip to išvengti.
Rūgštys – didžiausias dantų emalio priešas
Vasarą kaip niekad kyla noras mėgautis vandeniu, skanintu citrusiniais vaisiais, gaiviaisiais ir gazuotais gėrimais, natūraliomis sultimis. Bet šiuose gėrimuose esančios rūgštys, ypač citrusinių vaisių, obuolių, taip pat ir angliarūgštė, silpnina dantų emalį. Emalio demineralizacija vyksta kiekvieną kartą, kai burnos pH nukrenta žemiau 5,5.
Ką daryti? Geriausia riboti tokių gėrimų vartojimą, bet jei visai neišeina jų atsisakyti, tuomet rekomenduojame juos gerti per šiaudelį, kad būtų kuo mažiau tiesioginio kontakto su dantimis. Po rūgščių produktų (gėrimų, vaisių, uogų) vartojimo bent 30 min. venkite valyti dantis – emalis tuo metu yra pažeidžiamiausias. Vietoj to praskalaukite burną vandeniu ar skalavimo skysčiu be alkoholio.
Dažnas užkandžiavimas
Vasarą, o ypač atostogų metu, daugiau laiko praleidžiame ne namuose ar savo įprastinėje rutinoje, todėl atsitinka taip, kad valgymo grafikas išsiderina. Vietoj reguliarių sočių maitinimų atsiranda daugiau užkandžiavimo – o tai dažniausiai reiškia saldžius, lengvai pasiekiamus užkandžius. Kiekvienas užkandis (o ypač jei jis gausus cukraus) „pamaitina“ bakterijas burnoje, kurios, skaidydamos cukrų, gamina rūgštis, ardančias dantų emalį.
Ką daryti? Venkite dažnų, mažų užkandžiavimų – pasistenkite išlaikyti valgymo grafiką ir valgyti rečiau, bet sočiau. Jei to išvengti nepavyksta, visuomet verta kišenėje ar rankinėje turėti kramtomosios gumos ar pastilių su ksilitoliu – ksilitolis padeda ne tik neutralizuoti rūgštis, bet ir skatina seilių gamybą.
Padidėjęs dantų jautrumas
Lauke karšta, o jūs valgote ledus ar geriate šaltą gėrimą su ledukais? Šiuo atveju jūsų burnoje vyksta temperatūros šokas ir dantų emalis už tai nepadėkos. Tokie staigūs temperatūros pokyčiai gali labai greitai išprovokuoti dantų jautrumą, ypač jeigu emalis jau yra išplonėjęs ar pažeistas.
Ką daryti? Naudokite dantų jautrumą mažinančią dantų pastą ar gelį, ypač tinkamas pasirinkimas tokioje situacijoje yra burnos higienos priemonės su hidroksiapatitu. Hidroksiapatitas remineralizuoja, užpildo mikroįtrūkimus emalio sluoksnyje, apsaugo ir padeda mažinti dantų jautrumą. Jei jaučiate itin stiprų diskomfortą, verta pasikonsultuoti su odontologu.
Nepakankama burnos higiena kelionių metu
Visi žinome – atostogų ir kelionių metu norisi maksimaliai atsipalaiduoti, tačiau burnos higiena net ir atostogaujant turėtų išlikti tokia pat kruopšti kaip visuomet. Nepakankama burnos higiena – tiesus kelias į emalio pažeidimus ir ėduonies atsiradimą.
Ką daryti? Į lagaminą nepamirškite įsidėti visų būtinų burnos higienos priežiūros priemonių – dantų šepetėlio, pastos, tarpdančių priežiūros priemonių. Jei numanote, kad kelionėje gali būti problematiška tinkamai atlikti visus burnos higienos ritualus, tikrai verta su savimi turėti nedidelę pakuotę burnos skalavimo skysčio be alkoholio ir kramtomosios gumos su ksilitoliu – tai paprastas būdas atšviežinti burnos kvapą ir palaikyti tinkamą higieną, kai nėra galimybės tinkamai išsivalyti dantų.
Burnos sausumas ir sumažėjęs seilėtekis
Karštu oru daugiau prakaituojama ir skysčiai itin lengvai pasišalina iš organizmo. Tai sukelia organizmo dehidrataciją, kuri kenkia ne tik bendrai organizmo būklei, bet ir seilių gamybos procesui. Burnos sausumas – ne tik nemalonus jausmas, bet ir tiesioginis pavojus burnos bei dantų sveikatai. Seilės padeda nuplauti maisto likučius, neutralizuoti rūgštis, naikina bakterijas ir padeda palaikyti tinkamą burnos mikrofloros balansą.
Ką daryti? Pirmiausia ir svarbiausia – gerkite pakankamai VANDENS. Venkite produktų ir gėrimų, kurie dar labiau sausina burnos gleivinę – tokių kaip kava ar alkoholis. Naudokite burnos priežiūros priemones su ksilitoliu sudėtyje, nes jis skatina seilių išsiskyrimą burnoje.
Vitamino D stoka
Atrodytų, kad vasara turėtume gauti pakankamai vitamino D iš saulės šviesos, tačiau tiesa yra kiek kitokia. Jei itin daug laiko praleidžiate uždarose patalpose, pavyzdžiui, biure, didelė tikimybė, kad šio vitamino jums gali trūkti ir vasaros metu. Vitaminas D yra svarbus kiekvienam, nes jis padeda palaikyti normalią dantų ir kaulų būklę.
Ką daryti? Jei manote, kad jums gali trūkti vitamino D, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ir, jam rekomendavus, atlikti kraujo tyrimą trūkumui nustatyti. Pagrindiniai vitamino D šaltiniai yra saulė, riebios žuvys, kiaušiniai, kartais yra rekomenduojami ir maisto papildai.
Vasara dantų emaliui gali tapti tikru išbandymų metu. Didesnis rūgščių, cukraus, temperatūros svyravimų ir dehidratacijos poveikis reikalauja sąmoningo ir atsakingo požiūrio į kasdieninę burnos higieną. Visuomet, net ir atostogų ar kelionių metu, reguliariai atlikite burnos higienos ritualus, kasdien išgerkite pakankamą kiekį vandens ir neignoruokite dantų jautrumo ar kitų diskomfortą keliančių požymių, o esant reikalui – užsirašykite vizitui pas odontologą. Sveikų ir vasariškų šypsenų!