SLS burnos priežiūros priemonėse – daugiau naudos ar žalos?

SLS burnos priežiūros priemonėse - daugiau naudos ar žalos?

Natrio laurilsulfatas (SLS) – tai anijoninis paviršiaus aktyvusis junginys. Šios sąvokos apibrėžime itin svarbu atkreipti dėmesį į frazę “paviršiaus aktyvusis junginys”. Ar žinote, ką tai reiškia?

Paviršiaus aktyvusis junginys reiškia tai, kad šis junginys daro poveikį paviršiams, su kuriais susiliečia. SLS šiandien yra itin plačiai naudojamas įvairiose ne tik buitinės chemijos, bet ir kūno bei burnos priežiūros produktų sudėtyse, ypač dažnai sutinkamas dantų pastose.

 

Kas yra SLS?

Natrio laurilsulfatas (SLS) – tai cheminis junginys, naudojamas kaip ploviklis ir putojimo priemonė. SLS padeda galutiniam produktui putoti ir suteikia tą daugelio itin mėgstamą burbuliuojančią konsistenciją – tai yra šio junginio pagrindinė fukcija. SLS veikia sumažindama paviršiaus įtempimą, kad galėtų atkelti ir pašalinti nešvarumus nuo paviršiaus. Skamba visai neblogai, tiesa? Bet tikriausiai tik tuomet, kai kalbame apie grindų, o ne dantų valymą.

Taigi, SLS pagrindinė funkcija yra užtikrinti intensyvų putojimą, kuris daugeliui asocijuojasi su efektyviu valymu. Tačiau svarbu žinoti, kad putojimas yra tik apgaulingas jutiminis efektas, o ne tikrasis priemonės veiksmingumo rodiklis.

 

Kodėl SLS naudojamas burnos priežiūros priemonėse?

Pagrindinė priežastis, kodėl SLS itin dažnai naudojamas burnos priežiūros priemonių sudėtyse, yra šio junginio gebėjimas skaidyti apnašas ir smulkias maisto daleles nuo dantų paviršiaus. Tai leidžia pasiekti vizualiai švaresnės burnos efektą ir ryškesnį gaivos pojūtį. Taip pat SLS gali padėti sumažinti nemalonų burnos kvapą, nes pašalina dalį bakterijų ir apnašų, kuriose veši bakterijos. Tačiau svarbu paminėti, kad priemonės su SLS nepadeda išspręsti tikrosios nemalonaus burnos kvapo priežasties – nereguliuoja anaerobinių bakterijų išvešėjimo ir neatkuria burnos mikrofloros disbalanso – o tik laikinai jį prislopina arba užmaskuoja.

Dar viena SLS populiarumo priežastis yra tai, kad šis junginys yra pigus, lengvai gaunamas ir laiko patikrintas ingredientas – tai leidžia gamintojams užtikrinti kokybę ir vartotojų lūkesčius putojimui atitinkantį produktą, neiškeliant kainos.

 

Ar SLS turi neigiamą poveikį?

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad SLS – nieko blogo, tačiau moksliniai tyrimai nėra tokie vienareikšmiški šiuo klausimu. Mokslinėje bendruomenėje vis daugiau ir garsiau kalbama apie SLS neigiamą poveikį ne tik burnos, bet ir bendrai žmogaus sveikatai, publikuojama vis daugiau tai patvirtinančių tyrimų. Kokie tie neigiami SLS poveikiai?

SLS gali dirginti burnos gleivinę. SLS turi savybę ardyti lipidų sluoksnį, saugantį burnos audinius. Tai gali lemti gleivinės perštėjimą, sausumą, degimo pojūtį, ypač jei SLS gausus produktas nekaitomas su kitu ir naudojamas dažnai bei ilgą laiką.

SLS gali prisidėti prie burnos sausumo (kserostomijos). Kai kurie žmonės pastebi, o ir moksliniai tyrimai tai patvirtina, kad naudojant SLS turinčias priemones burna dažnai tampa neįprastai sausa. Burnos sausumas – ne tik diskomfortas, bet ir itin didelis rizikos veiksnys kariesui, dantenų ligoms ir bendram burnos mikrofloros balansui.

SLS gali skatinti aftinių opų atsiradimą. Aftinis stomatitas – tai skausmingi opelių židiniai, dažniausiai atsirandantys burnos gleivinėje. Tyrimai rodo, kad SLS gali prisidėti šių opelių atsiradimo ir atsiradimo dažnumo, o taip pat ir lėtinti jų gijimą. Tai ypač aktualu jautresniems žmonėms ar žmonėms, kurių burnos gleivinė yra plonesnė, labiau linkusi į uždegimą.

 

Ar reikia vengti SLS?

Vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra, nes tai kiekvieno žmogaus asmeninis sprendimas, tačiau verta apsvarstyti burnos priežiūros priemonių be SLS alternatyvas, jeigu:

  • jus vargina nuolat atsinaujinančios ir sunkiai gyjančios opelės burnoje (aftos), burnos gleivinės jautrumas, periodinis ar nuolatinis burnos sausumas;
  • esate po dantenų ar dantų chirurgijos procedūros ar estetinio plombavimo – laikotarpyje, kai reikalingas ypač švelnus ir nedirginantis poveikis burnos audiniams;
  • turite alerginį foną arba esate linkę į burnos jautrumą ar diskomfortą nuo paprastų kasdienių priemonių;
    kenčiate nuo nemalonaus burnos kvapo, kuris, atlikus kasdieninę burnos higieną su priemonėmis, kurių sudėtyje yra SLS, dingsta arba sumažėja tik trumpam laiko tarpui.

Burnos gleivinė labai gerai įsisavina medžiagas – tai labai gerai, kai kalbame apie maistines ir naudingas medžiagas, bet tuo pačiu tai reiškia ir tai, kad ji pajėgi įsisavinti ir ne tokius sveikatai palankius ingredientus, kurių dažnai gausu burnos priežiūros priemonėse ir maiste. Todėl rinkitės atsakingai.

 

Kokios yra alternatyvos SLS?

Šiandien rinkoje turime itin platų pasirinkimą įvairiausių burnos priežiūros priemonių, tad SLS alternatyvų tikrai netrūksta. Vis daugiau dantų pastų, burnos skalavimo skysčių ir kitų burnos priežiūros produktų yra siūlomi be SLS sudėtyje, tačiau gebančių išlaikyti puikią valomąją ir antibakterinę funkciją:

  • naudojamos švelnesnės putojančios medžiagos;
  • į sudėtį įtraukiami bioaktyvūs augaliniai ekstraktai;
  • priemonės papildytos aktyviojo deguonies junginiais, ksilitoliu, cinku, kurie ne tik gerai išvalo, bet ir tuo pačiu saugo nuo apnašų susidarymo, palaiko ir reguliuoja burnos mikrobiotos pusiausvyrą, skatina seilių išsiskyrimą bei turi mažesnę tikimybę sualergizuoti net ir itin jautriems žmonėms.

Gaivus Kvapas el. parduotuvėje rasite platų pasirinkimą priemonių be SLS. Vis dėlto, „Opalescence” ir „Ohlala” dantų pastos yra išimtys, kurių sudėtyje SLS yra dėl tam tikrų jų formulių ypatumų. Sau tinkamas burnos priežiūros priemones išsirinkti čia.

Pabaigai

Labai svarbu suprasti, kad nors putojimas ir suteikia švaros pojūtį, jis nėra būtinas efektyviam dantų valymui. Kai kurie gamintojai naudoja SLS dėl kainos ir vartotojų pasitenkinimo, bet ne dėl tiesioginės naudos burnos ir dantų sveikatai. Ir nors SLS gali būti naudingas tam tikrose situacijose, tačiau jo potencialus šalutinis poveikis ilgalaikei burnos ir dantų sveikatai dažnai nusveria naudą – ypač jautriems žmonėms arba žmonėms, besirenkantiems švelnią burnos priežiūros rutiną. Dėl to vis daugiau vartotojų sąmoningai renkasi alternatyvas be SLS, kurios tausoja ne tik dantis, gerina burnos kvapą, bet ir palaiko tinkamą burnos gleivinės būklę, burnos mikrobiotą ir bendrą savijautą.

Šaltiniai:
Sabri, H., Barjoei, M. M. D., Azarm, A., Sadighnia, N., Shakiba, R., Aghebati, G., … & Mokhtari, M. (2023). The Yin and Yang of Sodium Lauryl Sulfate use for oral and Periodontal Health: A literature review. Journal of Dentistry, 24(3), 262. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10506142/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
Jums trūksta 50,00  iki nemokamo pristatymo
Empty Cart Krepšelis dar tuščias!

Pridėkite produktus į krepšelį ir juos išvysite čia.

Grįžti į parduotuvę